Prelegenci:
Udział w Arthe Lab jest bezpłatny
Aleksandra Chmielnicka-Plaskota - ekspertka polskiej arteterapii i psycholog. Ukończyła studia w Instytucie Sztuk Wizualnych gdzie zdobyła wiedzę na temat różnych technik artystycznych oraz ich zastosowania w terapiach. Jest również koordynatorem ds. arteterapii w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. J. Mazurkiewicza w Pruszkowie oraz przewodniczącą Sekcji Arteterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jej kariera obejmuje nie tylko pracę na uczelni, ale również zaangażowanie w pedagogikę przedszkolną oraz oligofrenopedagogikę.
Koncentruje się na komunikacji pozawerbalnej, która pozwala pacjentom na wyrażenie emocji i przeżyć, w sposób, który często nie jest możliwy w tradycyjnych formach terapii. Wykorzystuje różnorodne techniki artystyczne, w tym dramę, taniec oraz muzykoterapię. Jej projekty arteterapeutyczne, takie jak współpraca z aktorami i psychologami, są przykładem na to, że sztuka może zmieniać życie ludzi. Zaangażowanie w pracę z pacjentami oraz zamiłowanie do sztuki sprawiają, że jest niezwykle inspirującą osobą, która nieustannie poszukuje nowych dróg w arteterapii.
Laboratorium twórcze skoncentrowane będzie na różnych zmysłach: dotyku, słuchu, wzroku i zapachu, które posłużą jako kluczowe narzędzia do samopoznania i ekspresji artystycznej.
Dotyk pozwala na bezpośredni kontakt z materią, co ułatwia "zakotwiczenie" w tu i teraz oraz i pełniejszym odczuwaniu procesu twórczego. Materiały, z którymi uczestnicy będą pracować, np: tekstury różnych obiektów, tkanin czy przedmiotów codziennego użytku, mogą przywoływać wspomnienia, skojarzenia lub emocje, które stanowią punkt wyjścia do tworzenia.
Wizualna percepcja - kolory, kształty i kompozycje wizualne, mogą wpływać na nastrój i emocje, a eksperymentowanie z różnymi technikami wizualnymi, jak asamblaże czy instalacje, pozwolą uczestnikom eksplorować własne reakcje na te bodźce.
Dźwięk często pomaga uczestnikom warsztatów skupić się na wewnętrznych stanach emocjonalnych. Muzyka lub dźwięki mogą być integralnym elementem procesu artystycznego, tworząc tło dla działań lub bezpośrednio inspirować ruchy i wybory twórcze.
Zapach, choć mniej oczywisty w kontekście laboratoriów twórczych, ma niezwykłą zdolność przywoływania wspomnień. Olejki eteryczne czy naturalnych materiały, to wszystko pozwala na pracę z emocjami związanymi z konkretnymi doświadczeniami lub miejscami.
Laboratoria twórcze będą miejscem, gdzie nie tylko sztuka, ale także interakcja z innymi uczestnikami odegra kluczową rolę. To okazja do samopoznania przez dzielenie wspólnych doświadczeń, emocji, a także do poznanie nowych, inspirujących osób. Każde zajęcia, to krok w kierunku lepszego zrozumienia siebie i swoich przeżyć. Prowadząca warsztaty dr Aleksandra Chmielnicka - Plaskota potrafi stworzyć atmosferę zaufania oraz otwartości. To idealna okazja, aby połączyć sztukę z terapią i na nowo odkryć swoje pasje oraz marzenia.
Ilość miejsc w grupie ograniczona - 20 osób. Warsztaty są bezpłatne, obejmują trzy spotkania w trybie stacjonarnym. Prowadzone są w języku polskim, żeby wziąć w nich udział, po zapoznaniu się z Regulaminem, trzeba wypełnić zgłoszenie i odpowiedzieć na 2 pytania kwalifikacyjne:
Jeśli pragniesz uczyć się od mistrza, który nie tylko odkryje przed Tobą tajniki procesu twórczego, ale także podzieli się doświadczeniem nie możesz przegapić tego wydarzenia. Zanurz się w inspirującą opowieść, odkryj moc kreatywności i zobacz, jak może kształtować rzeczywistość wokół Ciebie!
Zapisując się na Arthe Lab zapisujesz się na pełen cykl